STOP dezinformacji !!!

Nie ma zgody, aby nieuczciwi producenci żerowali na ludzkim cierpieniu i promowali swoje produkty za pomocą bezpodstawnych twierdzeń o ich skuteczności. Dotyczy to także preparatów opartych na konopiach – przypomina szef FDA, dr Scott Gottlieb.

image_Ys_big

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków upomniała cztery firmy (Greenroads Health, Natural Alchemist, That’s Natural! Marketing i Consulting, and Stanley Brothers Social Enterprises LLC), które oferują w Internecie niezatwierdzone produkty na bazie konopi indyjskich, twierdząc, że mogą one zapobiegać lub leczyć nowotwory i inne poważne schorzenia. Firmy te zamieszczały na swoich stronach www w mediach społecznościowych nie mające pokrycia w rzeczywistości stwierdzenia dotyczące rzekomych właściwości łącznie 25 produktów, w tym np. sformułowania:

  • „Niszczy guzy i komórki rakowe…”
  • „Zmusza komórki nowotworowe do samobójstwa…”
  • „Zapobiega podziałowi i wzrostowi komórek nowotworowych…”
  • „Zawiera niepsychoaktywny kannabidiol, skuteczny w leczeniu guzów, w tym raka piersi…”

Produkty te sprzedawane są w postaci oleju, kapsułek, syropów, naparów lub kremów. Żadna z upomnianych firm nie zabiegała wcześniej o zgodę FDA na obrót swoimi preparatami.

FDA podkreśla, że nie chodzi tutaj o marihuanę (susz*). Agencja – jak zapewnia jej szef – walczy z jednakowym zaangażowaniem ze wszelkimi praktykami nieuczciwego marketingu wymierzonego w najbardziej podatną na manipulację grupę, jaką są chorzy na nowotwory i inne poważne schorzenia.

Źródło: Medexpress.pl, Tomasz Kobosz, http://www.medexpress.pl/fda-ostrzega-przed-cudownymi-lekami-na-bazie-konopi-indyjskich/68560

W Polsce próba powstrzymania nieetycznych producentów jeszcze się nie udała. Niedługo nieetyczni producenci będą mogli sprzedawać swoje smary i wciskać kity konopne za niebagatelne sumy prosto z Apteki. Polskie media biorą udział w dezinformacji. Zamiast mówić o właściwościach suszu z THC i prawach pacjenta do upraw własnych, wolą duplikować dezinformację „celebrytów konopnych”, którzy są  równocześnie producentami wspomnianych wyżej bubli konopnych i autorami kultu strachu i dezinformacji. Jestem ciekawa jak ostatnie oświadczenie FDA wpłynie na praktyczną implikację zamysłu autorów ostatniej poprawki anty-narkotykowej, która weszła w życie 31 października 2017r. My, pacjenci robimy co możemy i co musimy, wciąż cierpliwie czekamy na wydzielenie naszych praw do ochrony życia i zdrowia z głównego prawa antynarkotykowego nastawionego na patologię obrotu na czarnym rynku. Prawa pacjentów powinny bardziej interesować ustawodawców, jak regulacje dystrybucji i praw producentów tzw. „leków konopnych”.

 

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone